Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?
 

CeraVe Blog

A destination for education to help you manage your everyday skin concerns

Icon > Cilt Bakım Önerileri

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı nedir? Kış aylarında evde ayak bakımı nasıl yapılır? Hangi ürünlere ihtiyacınız var? Öğrenmek için CeraVe olarak hazırladığımız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ayak Bakımı Nedir?

Bakımlı bir vücudun olmazsa olmazlarından biri güzel ve sağlıklı ayaklara sahip olmaktır. Ayak bakımı ayak tabanını, ayakların üst kısmını, ayak parmaklarını ve topuklarını kapsayan bir süreçtir. Ayrıca tırnak bakımı da ayak bakımı ritüelinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ayaklar hiç şüphesiz insan vücudunun en çok yorulan ve havayla en az temas eden bölgesidir. Bu nedenle düzenli olarak ayak bakımı yapılması ve bu süreçte uygun ayak bakım ürünleri kullanılması çok önemlidir.

Kişisel hijyenin en önemli adımlarından biri olan ayak bakımı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ayaklar gün boyu tüm vücudun yükünü taşıdıklarından ayak sağlığı, genel vücut sağlığı üzerinde de etkilidir. Düzenli yapılan ayak bakımına nemlendirme adımının da dahil edilmesi gerekir. Ayak bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli nokta ayak bakımının doğru adımlarla ve doğru ürünler kullanılarak uygulanmasıdır. Bunun için öncelikle ayakları ve topukları yumuşatmak gerekir. Daha sonra pedikür uygulanmalı, topuk bakımı ve peeling yapılmalıdır. En son aşamada uygun özellikte nemlendirici ürünlerle ayak bakımı sonlandırılmalıdır.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak sağlığı açısından çok önemli olan ayak bakımı genellikle yaz aylarında açık ayakkabılar ya da terlikler giyilmeye başlandığında daha sık bir şekilde uygulanır. Bunun en büyük nedeni bakımsız ayakların estetik açıdan hoş bir görünüm sergilememesidir. Bakımlı ayaklar ise hem sağlık açısından hem estetik açıdan çok daha etkilidir.

Evde düzenli ayak bakımının yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri duşa her girildiğinde topuklara topuk törpüsü yapılması ve ölü derilerin atılmasıdır. Deride aşınma olmaması için törpüleme süreçlerinin nazikçe uygulanmasına özen gösterilmelidir. Topukta çatlaklar oluşması durumunda çatlaklara bölgeye zarar verici uygulamalar yapılmamalı ve ölü deriler kesinlikle soyulmamalıdır.

Gün içinde yoğun bir tempo içerisinde olan kişiler her gün aynı ayakkabıyı giymekten kaçınmalıdır. Gün içinde giyilen ayakkabılar havalandırılmalı ve mutlaka pamuk çoraplar tercih edilmelidir. Ayakların gün içinde terlemesi ve hava almaması bakteri üremesine ve bazı tırnak hastalıklarının oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle ayağın hava almasını sağlayacak ayakkabılar seçilmelidir. Bu sayede ayakların çok terlemesi, bakterilerin ve kötü kokuların oluşması engellenebilir.

15 günde bir yapılan peeling sayesinde cilt ölü derilerden arındırılarak yeni hücrelerin oluşmasına imkân sağlanabilir. Gerekmediği sürece tırnak etleri kesilmemelidir. Aksi takdirde yara ve iltihap gibi oluşması istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı, evde cilt bakımı sürecinin önemli bir parçasıdır. Etkili bir ayak bakımı için ilk olarak ayaklar, içinde ılık su ve uçucu yağlar olan bir kapta 5-10 dakika bekletilerek yumuşatılır. Bu aşamada güzel kokulu olmasının yanı sıra cildi besleme özelliği de bulunan sandal ağacı yağı, lavanta yağı gibi yağlar kullanılabilir. Uçucu yağlar ayakların rahatlamasında ve ayaklardaki şişkinliklerin giderilmesinde önemli rol oynar.

Ayak bakımına evde pedikür yapılarak başlanır. Öncelikle ılık suda yumuşatılan ayaklar iyice kurulanır ve tırnaklar kesilerek istenilen boyuta getirilir. Pedikür sırasında tırnak kenarındaki etler kesilmemelidir. Ayak törpüsü ile etleri geriye itildiğinde tırnağı saran etler daha az belirgin hale gelir ve tırnaklar genişler.

Topuk bakımı aşamasında topuk taşı ya da topuk törpüsü kullanılarak topuk ve ayak tabanı, ölü derilerden arındırılır. Topukların yanı sıra topukların arkası, topuk kenarları ve parmakların kenarı da törpülenmelidir. Özellikle açık ayakkabıların giyildiği yaz aylarında ayak tabanları daha çok kuruduğundan haftada bir kez topuk bakımı yapılarak ayakların daha yumuşak ve bakımlı görünmesi sağlanmalıdır.

Ayak peelingi için peeling içerikli kremlerin kullanılması önemli avantajlar sunar. CeraVe Yenileyen Ayak Kremi ayakların tamamına masaj yapılarak uygulanır. Kuru ve sertleşmiş ayaklar için özel olarak tasarlanan CeraVe ayak kremi kuru ciltlerde koruyucu bariyerin onarılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildin ölü derilerden arındırılmasında ve nemlendirilmesinde önemli bir role sahiptir. Ayak peelingi ile ayak derisi derinlemesine temizlenir, gözenekler açılır.

Ayak bakımının en önemli adımlarından biri ayakların uygun ürünler kullanılarak nemlendirilmesidir.CeraVe Nemlendirici Krem tüm vücut için kullanılması uygun bir üründür. Ayaklardaki ve bacaklardaki kuruluğun giderilmesini böylece daha yumuşak bir cilde sahip olunmasını sağlar. İpeksi bir cilde sahip olunması için CeraVe Nemlendirici Krem ayaklara, topuklara ve bacaklara uygulanır.

Ayak Bakım Ürünleri

Ayak bakım ürünleri, ayakların sağlığı ve estetik görünümü açısından düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Evde ayak bakımı ve evde tırnak bakımı aşamalarında; ayak kremi ve ayak bakım kremi kullanımının yanı sıra tırnak bakım kremi ve topuk kremi de kullanılmalıdır.

CeraVe Yenileyen Ayak Kremi çatlamış ve kurumuş ayakların nemlendirilmesinde önemli rol oynar. Zengin içeriği sayesinde cildi nemlendirerek koruyucu cilt bariyerinin onarılmasını sağlar. Cilt tarafından anında emilerek kadifemsi bir his yaratır. CeraVe Yenileyen Ayak Kremi peeling etkisiyle çatlamış ayak derisini nazikçe arındırır ve cildi yumuşatır. İçeriğinde 3 temel seramid, gliserin, amonyun laktat, hyaluronik asit, vitamin B3 ve salisilik asit vardır. Kontrollü Salınım Teknolojisi sayesinde içindeki aktif bileşenler cilt üzerinde uzun süre kaldığından gün boyu nemlendirme etkisi devam eder.

CeraVe Nemlendirici Losyon kuru ve çok kuru ciltlerin ihtiyaçlarını karşılayacak içeriğe sahiptir. Akışkan dokulu CeraVe Nemlendirici Losyon parfüm içermeyen formülü sayesinde hassas ciltler için uygundur. Uzun süreli etkisiyle cildin nem ihtiyacını karşılar.

CeraVe Nemlendirici Krem yoğun yapısıyla el, yüz ve tüm vücut için kullanılabilir. Kuru cilt, çok kuru cilt ve hassas ciltlere uygun olan CeraVe Nemlendirici Krem çocuklara da uygulanabilir.

Ayak Bakım Suyuna Ne Konur?

Doğal ürünler kullanılarak evde hazırlanan ayak banyoları kan dolaşımını uyardığı gibi bazı hastalıkların tedavisinde de önemli rol oynar. Aynı zamanda ruh ve beden sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Farklı su sıcaklıkları ayaklardaki kan dolaşımını iyileştirmekle birlikte aşırı sıcak su kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

Ayak bakım suyuna 4 damla nane yağı, 3 çay kaşığı karbonat ve 4 damla çay ağacı yağı eklenerek ayakların 30 dakika bekletilmesi ayak teri ve kokusuyla savaşılması için etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda ağrıyan ayakları sakinleştirme etkisi de vardır.

Ilık suya Epsom tuzu ve okaliptüs yağı damlatılarak yapılan ayak banyosu stresi azaltmasının yanı sıra kişinin kendini daha sakin ve rahat hissetmesini sağlar.

Ayakları kapatacak düzeyde ılık suya 2 çorba kaşığı deniz tuzu, 1 çorba kaşığı karbonat, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, nane ya da biberiye eklenmesi detoksifikasyon ve sağlıklı bir cilt kazanma konusunda etkilidir.

Doğal bir ağrı kesici olan lavanta yapının ayak banyosunda kullanılması yalnızca kaslarda rahatlama sağlamaz. Aynı zamanda benzersiz aromasıyla dinginlik de kazandırır.

Ayakların 1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu eklenen ılık suda bekletilmesi ayak tırnağı üzerindeki sarı lekelerin giderilmesini sağlar.

Kışın Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı süreçleri genellikle yaz aylarında uygulanmaya başlansa da özellikle kış mevsiminde çoraplar ve kalın botlar nedeniyle gün boyunca ayaklar havasız kalırlar. Ayakların hava almaması sonucu mantar gibi hastalıkların gelişmesi hatta topukların çatlaması ve ayak kokusu gibi sorunlar oluşması söz konusu olabilir. Kış aylarında ayaklara haftada bir peeling uygulanması, her gün nemlendirici sürülmesi, tırnakların mümkünse kısa tutulması önerilir. Her mevsim olduğu gibi CeraVe ürünleri ile ayaklar kış aylarında da daha yumuşak ve pürüzsüz bir dokuya sahip olurken aynı zamanda cilt ihtiyaç duyduğu neme kavuşturulabilir.