CeraVe_V-Gal

CeraVe Blog

Günlük Cilt Endişelerinizi Yönetmenize Yardımcı Olacak Bir Eğitim Noktası

Cerave-Icon2 > Cilt Bakım Önerileri

Kuru El Bakımı Nasıl Yapılır?

Ellerin kuruyup çatlamasının önlenmesi için özellikle kış aylarında ellerin korunmasına özen gösterilmelidir. Peki bunun için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Hepsi yazımızın devamında!

El Bakımı Neden Önemlidir?

Kuru cilt ellerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Cilt kuruduğu zaman pürüzlü ve pul pul görünüme kavuşabilir. Aynı zamanda kaşıntı hissi oluşabilir. Kuru cilt her yaştan insanı etkileyebilen bir problemdir.

Kuru cilt kseroderma ya da kseroz olarak da bilinir. Kuru cilt genellikle hava koşullarına ya da cildi kurutabilecek kimyasallara maruz kalınması gibi çevresel etkenlerden kaynaklanır. Ellerin çok fazla yıkanması da ellerde ani kuruluğa neden olabilen etkenlerden biridir. Bunların yanı sıra bazı tıbbi durumlarda da ellerde aşırı kuruma görülebilir.

Eller vücudun en çok kullanılan kısımlarının başında gelir. Nadiren örtülü durumda olan eller sıcak, soğuk, kir, kimyasal maddeler ve ellerin sık yıkanması gibi etkenlerle doğrudan karşı karşıyadır. Bu etkenlerin tümü cildin doğal bariyerini zayıflatabilir. Ellerde cilt kurumasına bağlı olarak cilt lekeleri görülebilir.

Eller vücudun diğer bölümlerinden farklı bir cilt yapısına sahiptirler. Parmakların iç kısımları ve avuç içi elastin ve kolajen gibi yağ ve bağ dokusu bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Yüksek yoğunluklu ter bezlerine sahip olmakla birlikte çok az yağ bezi bulunur. Ellerin üst kısmında neredeyse hiç yağ dokusu yoktur. İnce ve hassas olan bu kısımda az sayıda yağ bezi yer alır. Bu durum ellerin hareket ve hareket kontrolü konusunda gerekli işlevleri yerine getirmesini sağlar. Eller ağır nesneleri koruyup kavrayabilecek çevik bir yapıda olmalarının yanı sıra yapısal özellikleri nedeniyle kurumaya meyillidirler. Daha az sayıda yağ bezi, ellerdeki cildin vücudun diğer bölgelerine göre nemi daha az bağlayabildiği anlamına gelir. Yağ bezleri, cilde lipitler ve nem bağlayıcı bileşenler sağlayan sebum üretiminden sorumludurlar. Yağ bezlerinin az olması nedeniyle kurumaya yatkın olan ellere cilt kurumasını önleyecek özel bakım uygulanmalıdır.

Kuru eller için özel olarak üretilen ürünlerin uygulanması, evde el bakımı sürecinin temelini oluşturur. Kuru eller için evde bakım yapılırken kuru cilt bakımı için uygun ürünler tercih edilmelidir. Kuru eller için el kremi, nemlendirici el kremi gibi el kremleri kullanılabilir. Bu nedenle evde cilt bakımı uygulamaları için el bakım kremi vazgeçilmezdir.

Eller Neden Kurur?

Ellerin kurumasına dış etkenler ve iç tetikleyiciler neden olabilir. Ellerin kurumasına neden olan dış etkenlerin en önemlisi çevresel faktörlerdir. Sert hava koşulları, özellikle havaların soğuduğu kış aylarında, vücut nemi etkili bir şekilde tutmak için mücadele ettiğinden, cildin kurumasına neden olabilir. Sıcaktan soğuğa geçilmesi gibi sıcaklık dalgalanmaları da ellerin kurumasına yol açabilir.

Sıcak ve soğuk kuru hava, elleri susuz bırakıp kurutabilir. Kış aylarının soğuğu, cildin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilecek şekilde nem seviyesini düşürebilir.

Ellerin sık sık yıkanması, gün içinde birçok kez el dezenfektanı kullanılması ya da ellerin çok sıcak suya maruz bırakılması ciltte kurumaya ve çatlamaya neden olabilir. UV ışınları cildin erken yaşlanmasının en önemli nedenlerindendir.

Cildin en dış tabakasının çeşitli nedenlerle aşınmasının yanı sıra bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı ve farklı kimyasalların cildin doğal bariyerine zarar vermesi ellerin doğal nem seviyesinin korunmasını zorlaştırır.

Diğer yandan yetersiz sıvı alımı ve dengesiz beslenme gibi etkenler kuru ve pul pul görünen cilde neden olabilir. Alkol idrar söktürücü olduğundan çok fazla alkol kullanımı cildin kurumasına ve dolgunluğunu kaybetmesine yol açabilir.

Stres altındayken vücut daha fazla adrenalin üretir ve kişi daha çok terler. Vücut bu durumda hızla su kaybederek susuz kalabilir. Yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olarak cilt yaşlandıkça cilt bariyeri zayıflar. Ciltte nem kaybı, daha kuru ve daha az elastik bir görünüm oluşur.

Kuru ve Çatlak Eller İçin Ne Yapmalıdır?

Kuru ve çatlak eller için yapılması gereken ilk şey ellerin korunmasıdır. Bunun için ev işi ya da bulaşık sırasında özellikle kimyasal içerikli temizlik ürünleri kullanıldığında eldiven takılmalı ve cildin tahriş olması engellenmelidir. Soğuk havalarda dışarı çıkarken eldiven kullanılmalıdır.

Bakımlı ve pürüzsüz ellere sahip olmak için yalnızca ellerin dış etkenlerden korunması yeterli değildir. Aynı zamanda ellerin ihtiyaç duyduğu bakımın uygulanması gerekliliği göz ardı edilmemelidir. Kuru el bakımı kapsamında; cildin yoğun nem ihtiyacını karşılayacak, cilt bariyerini onaracak ve güçlendirecek özellikteki ürünler düzenli olarak kullanılmalıdır.

CeraVe Nemlendirici Losyon ve CeraVe Nemlendirici Krem kullanılarak eller sık sık nemlendirilmelidir. Böylece cildin kaybettiği nemi geri kazanması, cilt elastikiyetinin artırılması ve cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşması sağlanır. CeraVe Onarıcı El Kremi kuruyan ve çatlayan ellerin onarılması için kullanılabilecek en etkili ürünlerin başında gelir.

Eller ayrıca her yıkamadan sonra nemlendirilmelidir. Kuru ve çatlak eller için nem tutucu özelliğe sahip ürünlerin tercih edilmesi gerekir. CeraVe ürünleri Kontrollü Salınım Teknolojisi ile cildi gün boyu nemlendirir.

Kuru Eller Nasıl Yumuşatılır?

Kuru ellerin yumuşatılması için genellikle birkaç basit uygulama yeterli olur. Kuru ellerin bakımında gece uygulamalarına özel gösterilmelidir. Bunun nedeni, cildin uyku sırasında aktif hale gelmesi nedeniyle yatmadan önce uygulanan ürünlerin etkisinin artmasıdır. Gece yatmadan önce kuru elleri nemlendirmeye yönelik ürünler uygulanması kuru el bakımının en önemli adımı olarak kabul edilir. Cilt uyku sırasında nemlendiriciyi tamamen emeceğinden sabah cilt yumuşamış olur.

Cildi ölü hücrelerden arındıran peeling cilt yenilenmesini sağlama özelliğine sahiptir. Peeling eller için de çok önemli bir uygulamadır. Bu nedenle belirli aralıklarla peeling yapılmalıdır.

Günlük hijyenin en önemli aşamalarından biri ellerin yıkanması olsa da ellerin aşırı sıcak suyla yıkanması hijyenin üst noktada olacağı anlamına gelmez. Üstelik aşırı sıcak su cilt bariyerine zarar verebilir. Eller yıkanırken kullanılan sabunun pH değerine ve nemlendirici özellikte olmasına dikkat edilmelidir.