SPF
Laktik asidin cilt bakımı bileşeni olarak kullanımı, Kleopatra'nın cildinin dokusunu ve görünümünü düzeltmek için ekşi sütle banyo yaptığı eski Mısır'a kadar uzanır. Bitki ve süt fermantasyonunun bir yan ürünü (bugün çoğu zaman laboratuvarda üretilse de) olan laktik asit, cildin doğal pul pul dökülme sürecini desteklemeye yardımcı olan hafif bir alfa-hidroksi asittir.

Laktik Asit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Laktik asit, ölü cilt hücrelerinin dökülmesini teşvik etmeye yardımcı olan, peeling etkili bir alfa-hidroksi asittir. Bu bileşen, ölü hücrelerinin arındırılmasına ve daha yumuşak ve pürüzsüz hissedilen bir cilt vegelişmiş görünen bir cilt dokusuna yardımcı olur. Ayrıca laktik asit, cildin doğal nemlendirme sürecinde etkili olan NMF'nin bir bileşenidir. Cildin nemi tutmasına yardımcı olur. Sabun ve temizlik ürünleriyle banyo yapmak veya yıkanmak, cildin en dış katmanlarındaki NMF seviyelerini azaltabilir.

  • Laktik asit, yumuşak ancak etkili peeling etkisi nedeniyle pürüzlü cilt görünümünü geliştirmeye yardımcı olmak üzere formüle edilen losyonlarda ve kremlerde yaygın olarak bulunur.

  • Laktik asit, pürüzlü veya pullu cilde yumuşak bir his bırakabilmek için faydalıdır. Bu peeling bileşenini içeren ürünler kuru ve hassas ciltler için uygun olabilir çünkü en yumuşak alfa-hidroksi asitlerden biridir ve aynı zamanda nemlendirici etkiler de sunar.

  • Laktik asit, vücudun herhangi bir yerindeki sert, kuru ciltler, özellikle bacaklarınızdaki pullu ciltler, kollarınızın arkasındaki, dirsekleriniz, dizlerinizdeki pürüzlü ciltler için yumuşak ama peeling etkili bir içeriğidir.

  • Laktik asit sıklıkla diğer cilt bakımı bileşenleriyle birlikte kullanılır çünkü yumuşak peeling etkisi, ürünün emilimini engelleyebilecek ölü cilt hücrelerinin arındırılmasına yardımcı olabilir. Alfa-hidroksi laktik asit ve beta-hidroksi salisilik asit kombinasyonu, bu bileşenlerin her ikisi de hafif peeling etkili asit olduğundan, pürüzlü cildin dokusunun görünümünü geliştirmeye yönelik ürünlerde özellikle kullanılabilir.

  • UV ışınlarına maruz kalan cildi korumak için her zaman geniş spektrumlu güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Bununla birlikte, laktik asidin peeling etkileri cildinizi güneşin istenmeyen ekilerine karşı daha savunmasız bırakabilir, bu nedenle ekstra güneşten korunma önlemleri almanız (güneşe maruz kalmayı sınırlamak ve açık havada uzun süre kaldığınızda en az iki saatte bir güneş koruyucuyu yeniden uygulamak gibi) önerilir.

  • Laktik asit içeren birçok ürün, sert ve kuru cilt görünümünü geliştirmek ve yumuşak, pürüzsüz bir cilt görünümünü korumak için günlük olarak kullanılabilir, ancak emin olmak için kullanım talimatlarını okumak önemlidir.

Message
Download Chrome