SPF
cerave-best-moisturizer-dermatologist-recommended

Eller Neden Kurur ve Sertleşir?

El kuruluğu ile ilişkili olan en yaygın belirtiler, gergin ve tahriş olmuş bir cilt hissidir. Ayrıca, kuruyan ellerin parmak eklemleri kırmızı olabilir. Kuruluk daha yoğun ise ellerde sertlikler de oluşabilir. Böyle bir durumda özellikle dikkatli olunması gerekir, çünkü sertlikler daha büyük problemlere neden olabilir.

Ellerdeki deri, vücudun diğer bölgelerine kıyasla daha ince ve hassastır. Daha az yağ bezi içerir. Bu da ellerin kurumaya daha yatkın olmasına sebep olur. Ayrıca ellerimiz dış ortamla sürekli temas halinde olduğundan cilt bariyeri çok daha kolay zayıflar.

“El kuruluğu neden olur?” sorusunun diğer cevapları aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklar, dehidrasyon, ve uygun olmayan hijyen ürünlerinin kullanılması olarak sayılabilir. Sıcaklıklar (çok yüksek veya çok düşük), hidrasyon eksikliği veya cildimiz için çok agresif olan yıkama ürünlerinin kullanılmasıdır. Bunlara ek olarak yaşlanma, cildin nem tutma yeteneğini kaybetmesi ve kuruyup sertleşmesine katkıda bulunabilir.

Kuru El Semptomları

Kuru eller, sıcak, nem eksikliği, bazı aşındırıcı el sabunlarının kullanımından dolayı oluşabilir. Kuru ellerle ilişkili en yaygın semptomlar şu şekilde özetlenebilir:

  • Soyulma:Kuru el derisi,genellikle küçük pullar veya gevşemiş ve kabarmış bir görünüm alır. Bu bölgeler zamanla soyulabilir.
  • Pürüzlü Doku: Kuru cilt, pürüzlü bir yapıda olma eğilimi gösterir. Ellerinizin doğal yumuşaklığını kaybettiğini, daha yaşlı ve yıpranmış bir dokusu olduğunu fark edebilirsiniz.
  • Sertleşme: Aşırı kuru bir cilt, el sertleşmesi şeklinde belirti gösterebilir. Bazen, kuru ve sertlemiş eller sizi daha da rahatsız edebilir.
  • Kızarıklık: Cilt kuruluğu, bazı durumlarda kızarıklığa da yol açabilir. Bunun nedeni, hidrasyon eksikliğinden dolayı epidermisin tahriş olmasıdır.
  • Gerginlik hissi: Kuru eller gergin ve sıkı bir yapıda olabilirler, bu da hareket kabiliyetinizi sınırlayabilir. Bu gerginlik hissi, sürekli yapılan el hareketleriyle daha da kötüleşebilir.
  • Donuk görünüm: Çok kuru bir cilt, doğal parlaklığını kaybetme eğilimindedir, donuk ve cansız görünebilir.

El Kuruluğunu Önlemek İçin Öneriler

Çok kuru eller, hem estetik olarak hoş bir görünüm sunmaz hem de kaşıntı hissi, yanma gibi durumlar nedeniyle rahatsız edici olabilir. Aşağıdaki önerilerimizi takip ederek, el kuruluğunun nasıl önleneceği hakkında bilgi sahibi olabilir, yumuşak ve sağlıklı görünen ellere kavuşabilirsiniz.

1. Cilt Bariyerini Onarın

Cilt bariyeri, nemi tutmaya yardımcı olan ve cildi nemli tutan koruyucu bir tabakadır. Bu bariyer hasar gördüğünde, ciltte su kaybına, ellerde kuruluk ve sertliklere neden olabilir. Bu yüzden, kuru cilt bakımı rutininin bir parçası olarak cilt bariyerini onarmak çok önemlidir. Seramid içeren nemlendirici el kremleri cildin lipid bariyerini onarmaya yardımcı olduğundan bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

2. Cildi Yoğun bir şekilde Nemlendirin

Nemlendirme, özellikle kuru ve çatlamış ellerin bakımı söz konusu olduğunda, en önemli adımlardan biridir. Çünkü su, epidermisin işlevlerini düzgün şekilde yerine getirebilmesine yardımcı olan temel bir bileşendir. Yoğun bir şekilde nemlendirmek cildinizi yumuşatır ve esnekliğini korumaya yardımcı olur. Cildinizi nemli tutacak bir el bakımı için hyaluronik asit içeren ürünleri kullanabilirsiniz.

3. Nemlendirici Özelliğe Sahip Temizleyicileri Tercih Edin

Doğru sabun seçimi de kuru ellerin bakımında önemli bir rol oynar. Geleneksel sabunlar cildin doğal nemini alarak ellerinizi daha fazla kurutabilir. Bu nedenle, cilt bariyerine zarar vermeden nazikçe temizleyen nemlendirici ürünleri tercih etmeniz önerilir.

Kuru ve Sertlemiş Eller İçin Kremler

Aşırı sabun kullanımı, çok soğuk veya sıcağa maruz kalmak, nemlendirme eksikliği gibi sebepler kuru ve çatlamış ellere yol açabilir. CeraVe Onarıcı El Kremi ellerinizi iki farklı şekilde nemlendiren, sertlemiş eller için mükemmel el kremi seçeneklerindendir. İlk olarak, nemlendiren bileşenleri kademeli olarak salarak, gün boyu nemlendirmeyi garanti eder. İkinci olarak ise üç temel seramid ile formüle edilen bu el kremi, cildinizin koruyucu bariyerini güçlendirir.

Ellerinizi nemlendirirken, vücudunuzun geri kalanını da unutmayın. Kuruluk, kaşıntı hissi gibi sorunlar, vücudunuzun her yerinde ortaya çıkabilir. CeraVe, rutininize dahil edebileceğiniz iki farklı kuru ciltler için nemlendirici ürün sunar. CeraVe Nemlendirici Krem, cildiniz tarafından hızla emilir ve yoğun nemlendirme gerektiren çok hassas ciltler için idealdir. CeraVe Nemlendirici Losyon ise, daha hafif bir dokuya sahiptir ve tüm cilt tipleri için tercih edilebilir. Her iki ürün de aynı nemlendirme kapasitesine sahiptir ve üç temel sermaid içerir. Ayrıca, cildinize ekstra nemlendirme ve besleme sağlamak için hyaluronik asit ve gliserin ile formüle edilmiştir.

Ayrıca parfüm içermedikleri için hassas ciltlere sahip kişiler de güvenle bu ürünleri tercih edebilir.

1. https://www.babobotanicals.com/blogs/news/dry-cracked-hands#:~:text=What%20do%20dry%20hands%20look,and%20even%20begin%20to%20bleed

“Causes of dry and cracked hands” başlığından faydalanıldı.

2. https://docs.google.com/document/d/1luNXDR7K0X4WqKBy1zKWsxmvnanaN2J5/edit İngilizce kaynak dokümandan, genel olarak ürünlerle ilgili bilgiler alındı.
Message
Download Chrome