SPF
cerave-can-you-use-body-lotion-on-your-face

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bütünlüğünü destekleme, cildin görünümünü iyileştirme ve ciltteki kusurları hafifletme amacıyla gerçekleştirilen uygulamalar bütününe cilt bakımı adı verilir. Cilt bakımı aynı zamanda çok kuru ya da çok nemli cilt oluşumunun ve cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olma gibi birçok farklı amaca yönelik olarak uygulanan rutin bir günlük prosedür olma niteliğine de sahiptir.

Cilt bakımı yapılırken cilt tipine uygun cilt bakım ürünleri doğru sırayla uygulanmalıdır. Cilt bakımı sırası temelde aynı olmakla birlikte yağlı cilt için, kuru cilt için ve diğer cilt tipleri için özel olarak üretilmiş cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır. Cilt bakımı rutini kişinin cilt tipine, ihtiyaçlarına ve hedeflerine göre uyarlanmalıdır. Genç yaştaki kişiler ciltlerini temizlemeyi ve güneşten korumayı hedeflerken akneye meyilli kişiler bu sorunu ele alacak bir cilt bakım rutini oluşturmaya ihtiyaç duyabilirler. Daha ileri yaştaki kişilerin hedefi ince çizgilerin, ciltteki renk bozulmalarının ve diğer yaşlanma belirtilerinin önlenmesi olabilir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın temel koşulu doğru ve etkili bir cilt bakımı rutinine sahip olmaktır. Cilt gün içerisinde çok fazla sayıda dış etkene maruz kalır ve bunlardan olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle cilt bakımı rutininin ilk adımı cildin derinlemesine temizlenmesi olmalı ve diğer cilt bakım ürünleri uygulanmadan önce cilt yabancı maddelerden tamamen arındırılmalıdır. Bu sayede cilt üzerinde biriken sebum, kir ve makyaj kalıntılarından arındırılarak diğer adımlara geçilmeden önce uygun bir zemin elde edilir.

Cilt hassas bir yapıda olsa da olmasa da temizlik aşamasından sonra hassasiyet kazanabilir. Bu aşamada cildin yatıştırılması için hem cildi yatıştıracak hem de temizleyecek tonik kullanılır. Tonik seçimi de mutlaka cilt tipine göre yapılmalıdır.

Akneye ya da egzamaya eğilim gösteren cilt tiplerinde, bu cilt problemlerini geçirmeye yönelik bölgesel uygulamalar yapılmalıdır. Bu sorunların giderilmesine yönelik akne kremi ya da doktorun önerdiği kremler bulunması durumunda bu aşamada söz konusu kremler ile bölgesel uygulama yapılır ve sonrasında cilt bakım rutini devam ettirilir. Kremin cilt tarafından tamamen emilmesi için 5 dakika kadar beklenerek sonraki adımlara geçilebilir.

Cilt tipine ve eğer varsa sorununa yönelik özel bir serum kullanılarak ciltteki sorunların önlenmesine yönelik bakım yapılır. Farklı cilt tiplerine ya da sorunlarına uygun olarak üretilen serumlar yoğun bir bakım sağlayabilir.

Cilt bakımı sırasında en çok ihmal edilen bölge olan göz çevresi aslında son derece hassastır. Göz çevresine uygun nemlendirici ya da bakım kremi uygulanmalıdır. Yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi için erken yaşta göz bakımına başlanması önerilir.

Kuru ya da yağlı olması fark etmeksizin tüm cilt tiplerinin neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle yağlı cilt tipine sahip olanlar cildin nemlendirilmesini ihmal etmemelidir. Ancak yüz nemlendirici ürünler cilt tipine uygun olacak şekilde seçilmelidir. Yağlı ciltler nem ihtiyaçları karşılanmadığında daha çabuk yağlanırken kuru ciltlerde nem eksikliği daha çok kurumaya neden olur. Cilt bakımı rutininin son aşamasında kuru ciltler için nemlendirici, hassas ciltler için nemlendirici, yağlı ciltler için nemlendirici ya da çok kuru ciltler için nemlendirici ürünler kullanılmalıdır.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru ve kaliteli ürünler kullanılarak rutin bir cilt bakımı uygulanmaması durumunda çeşitli dış faktörlerin, düzensiz uykunun, dengesiz beslenmenin, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların etkisiyle ciltte yıpranma, canlılık kaybı ve yaşlanma belirtilerinin erken ortaya çıkması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Evde cilt bakımı uygulamasının ilk adımı cilt tipine uygun cilt temizleme ürünleri ile cilt temizliği yapılmasıdır. Yağlı ciltler için CeraVe Köpüren Temizleyici, kuru ciltler için CeraVe Nemlendiren Temizleyici kullanılarak derinlemesine temizlik sağlanabilir.

Cilt temizleme işleminden sonra tonik kullanılarak cilt gözenekleri yağdan, kirden ve makyaj kalıntılarından arındırılmalıdır. Bu sayede siyah nokta ve sivilce oluşumu önlenebilir.

Belirli aralıklarla peeling ürünleri kullanılarak cilt lekelerden ve ölü hücrelerden temizlenmelidir.

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın ilk adımı bol su içmektir. Ancak ısı değişimleri ve mevsim geçişleri başta olmak üzere çeşitli nedenlerle cilt kuruyabilir ve cildin nem ihtiyacı artabilir. CeraVe Nemlendirici Krem ya da CeraVe Nemlendirici Yüz Kremi ürünlerinin doğru ve düzenli bir şekilde kullanılması cilde ihtiyacı olan nemi gün boyu sağlar.

Güneş ışığının zararlı etkilerinin önlenmesi için her mevsim güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. CeraVe Güneş Koruma Faktörlü Nemlendirici Yüz Kremi içeriğindeki 3 temel seramid ve hyalüronik asit ile gün boyu nemlendirme etkisinin yanı sıra zararlı güneş ışınlarına karşı koruma da sağlar.

Cilt tiplerine göre cildin yağ oranı ve nem ihtiyacı farklılaşabilir. Evde cilt bakımı sırasında doğru ürünler kullanılmalı ve yüz bakımı sırasında doğru ve kaliteli yüz bakım ürünleri tercih edilmelidir.

Cilt temizlenip nemlendirildikten sonra belirli aralıklarla cilde mineral, vitamin ve gıda takviyesi yapılması için maske kullanılmalıdır.

Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı?

Elbette hepimiz doğru ve dengeli bir günlük cilt bakımı rutininin iyi bir fikir olduğunu biliyoruz. Ancak bu kadar çok cilt bakım ürünü varken nereden başlanacağını bilmek bazen zor olabiliyor. Üstelik cildinize uyguladığınız cilt bakım ürünleri kadar hangi sırayla ve nasıl uyguladığınız da istenilen etkinin yaratılmasında önemli bir rol oynuyor. Tek bir ürünün dahi yanlış adımda kullanılması günlük cilt bakımı rutininin etkinliğinin azalmasına neden olabiliyor.

Yüz bakım ürünleri cilde doğru sıralama ile uygulanmazsa cilde daha zor nüfuz edeceklerinden içeriklerinin faydalarının tam olarak görülmesi mümkün olmaz. Bu durum ürünlerin etkisiz kalmasına neden olabileceği gibi bazı cilt sorunlarının meydana çıkmasına da sebep olabilir.

Cilt bakım ürünleri yapısı inceden yoğuna doğru gidecek şekilde kullanılmalıdır. Günlük cilt bakım rutinine hafif dokudaki su bazlı ürünlerle başlanılmalı ve daha sonra daha ağır yapıdaki yağ bazlı ürünlerin kullanılması tercih edilmelidir.

Yapısal özellikleri nedeniyle yağ ve su birbirine karışmayan maddelerdir. Eğer cilt bakımının ilk aşamasında yağ bazlı ürünler cilde uygulanırsa ciltte bariyer oluşturur ve daha sonra sürülen su bazlı ürünler cilt tarafından emilmez. Bu tür bir durumla karşı karşıya kalınmaması için önce cilt temizlenmeli daha sonra esans, tonik ve serum gibi ince yapıdaki ürünleri kullanılmalıdır. Kremler ve yağlar kullanıldıktan sonra güneş koruyucu kremlerin uygulanmasıyla cilt bakımı tamamlanmalıdır.

Message
Download Chrome