SPF
Bannière

YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER

Hatalı yapılan cilt temizliği, cildin rahatsız, gergin ve kuru hissedilmesine dahası cilt bariyerinin bozulmasına yol açabilir. Peki evde cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakım rutininden en iyi şekilde faydalanmak; nemli, parlak ve sağlıklı görünen bir cilt için yapılması ve kaçınılması gerekenleri sizin için sıraladık:

1. Sizin İçin Doğru Olan Temizleyiciyi Bulun

Evde cilt bakımı dendiğinde ilk adımın cildin iyi bir şekilde temizlenmesidir. Cilt temizliği, cildinizin genel sağlığını ve görünümünü geliştirebilecek belirli bileşenlerden ek faydalar elde etme fırsatı da sunar. Sizin için ideal olan temizleyici, mevsimden mevsime değişebilen ve hatta çevresel faktörlere bağlı olarak dalgalanma gösterebilen cilt tipinize bağlıdır. Her bir cilt tipi için birden fazla yüz temizleme seçeneği vardır ve tercihlerinizi ürünün dokusuna göre de yapabilirsiniz. Bu nokta merak edilen sorulardan biri de “Günlük yüz bakımı nasıl yapılır?” şeklindedir.

Uygulayın: Cilt Tipinize Uygun Temizleyici Seçin

Cilt temizleme ürünleri herkese uyan tek bir formülden ibaret değildir. Yüz yıkama jeli ya da yüz temizleme köpüğü tercihiniz ne olursa olsun cilt tipiniz için ideal yüz temizleyiciyi seçmek; hassasiyet, pullanma veya kuruluk kaynaklı kaşıntı hissi gibi istenmeyen yan etkiler oluşmadan cildin etkili bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. İster karma veya kuru, ister yağlı cilt tipine sahip olun CeraVe temizleyici ürünler arasında size uygun ürünü kolayca bulabilirsiniz.

Uygulamaktan Kaçının: Sert, Cildi Kurutan Ürünlerden Kaçının

Yüz temizleyiciler cilt bakımı için olmazsa olmazlar arasında olsa da bazı ürünler cilt bariyerinin zayıflamasına yol açabilen sert formülasyona sahip olabilir. Cildinizi kuru veya soyulmuş gibi hissetmeden nazikçe temizlemeye yardımcı olmak için CeraVe temizleyiciler alkol veya parfüm olmadan formüle edilmiştir. Çift aşamalı temizlik sayesinde cildinizden yağı ve kiri hızla uzaklaştırabilirsiniz..

Cleanse like a derm

2. İdeal Temizleme Sıklığını Belirleyin

Herkesin cildi benzersiz olsa da yüzünüzü ne sıklıkta yıkamanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olabilecek birkaç genel kural vardır. Akneye eğilim gösteren cilt ile gözenekli cilt arasında cilt temizleme sıklığı farklılık gösterebilir. Cildinizin bireysel ihtiyaçları için ideal temizleme sıklığını bulma konusunda yardım için dermatoloğunuza danışabilirsiniz. İşte cilt bakım rutini nasıl olmalı sorusuna yanıt ararken yapmanız ve yapmamanız gerekenler:

Cleanse like a derm

Uygulayın: Yüzünüzü Günde 2 Kez ve Terledikten Sonra Yıkayın

Cilt bakım rutini oluştururken temizleme sırasında altın kural, sabah ve akşam olmak üzere yüzünüzü iki kez yıkamanızdır. Egzersiz yaptıktan veya aşırı terlemenize neden olan herhangi bir aktivite yaptıktan sonra da cildinizi temizlemeniz de önemlidir.

Uygulamaktan Kaçının: Yüzünüzü Çok Sık Yıkamayın

Aşırı temizleme ve yetersiz temizleme, cildinizin görünümünü etkileyebilir. Cildin fazla temizlenmesi, sağlıklı bir cilt görünümü için gerekli olan nemin yok olmasına yol açabilir. Ancak yüz bakımı yaparken yüzü yeterince sık temizlememek de gözenekleri tıkayan kir ve yağların birikmesine neden olabilir.

3. Uzman Tavsiyelerine Kulak Verin

Yüzünüze her dokunduğunuzda ellerinizdeki kiri, mikropları ve yağı yüzünüze aktarmış olursunuz. Gün boyunca cildinize dokunmamaya özen gösterin. Cilt, vücudunuzun en büyük organıdır; bu nedenle ona iyi bakmanız önemlidir. Cilt tipiniz, cilt bakım sıralaması veya cildinize nasıl bakacağınız hakkında sorularınız varsa, bir dermatologla konuşun. Evde cilt bakımı yaparken ya da cilt bakım rutini sırası oluştururken yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Uygulayın: Uzmanları Dinleyin ve Gerektiğinde Yardım Alın

Daha önce bahsedildiği üzere cildinize uygun olmayan ve sert formüle sahip temizleyiciler, cilt bariyerinize zarar vererek tahriş edici maddelerin içeri girmesine ve nemin dışarı çıkmasına neden olabilir. Evde cilt bakımı yaparken cilt bariyerinden ödün vermeden yağı, kiri ve makyajı çıkarabilen nazik formüle sahip bir cilt bakım markası seçmeniz önemlidir.

Uygulamaktan Kaçının: Yüzünüzü Temizledikten Sonra Nemlendirici Kullanmayı İhmal Etmeyin

İster kuru cilt ister karma cilt isterse akneye eğilim gösteren cilt tipine sahip olun, yüz temizleyici kullandıktan sonra cildinizi nemlendirmeyi ve güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Nemlendirici, cildinizi nemlendirmeye ve nem kaybını önlemeye destek olurken, güneş kremi cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olur. CeraVe’de tek bir formülde hem nemlendirici hem de güneş kremi bulmak mümkündür.

Cleanse like a derm

CİLT TİPİNİZE UYGUN CERAVE TEMİZLEYİCİ BULUN

AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLT İLE İLGİLİ EN SIK SORULAN SORULAR

  • Cilt kusuru; cilt gözeneklerinin sebum, ölü cilt hücreleri gibi yabancı maddelerle tıkanması sonucu oluşur. Yağlı cilt dokusuna sahip olan kişilerde gözeneklerin daha geniş olması nedeniyle cilt kusurları yaşama olasılığı daha yüksektir. Nemli hava koşulları, hormonal değişiklikler, yanlış bakım ürünleri kullanımı gibi durumlar cilt kusurlarına neden olabilen diğer faktörler arasında yer alır. Yağlı ve gözenekleri tıkayan yüz bakım ürünü ya da makyaj malzemesi kullanımı da kozmetik sebepli cilt kusuru oluşumuna neden olabilir. Ancak cilt kusurları, karmaşık bir cilt problemidir ve vücut içinde ya da dışında gerçekleşen herhangi bir faktörden kaynaklanabilir.
  • Stres durumunda, vücutta androjen ve kortizol dâhil olmak üzere pek çok hormon salgılanır. Özellikle bu iki hormon cildin aşırı yağ üretmesine neden olabilir. Üretilen bu aşırı yağ, cilt gözeneklerini tıkayarak cilt kusurlarına yol açabilir.
  • En çok görülen cilt kusuru çeşitleri arasında siyah noktalar, beyaz noktalar vs. bulunur. Cilt gözeneklerinin yağ ve ölü cilt hücreleri ile tıkanması sonucunda siyah nokta ve beyaz noktalar meydana gelir. Cilt gözenekleri açık ise siyah nokta, gözenekler tıkalıysa beyaz noktalar oluşur. Hatta daha inatçı bir cilt kusuru gelişebilir.
  • Cilt kusurları genellikle ergenlik çağında görülen bir cilt problemi olarak değerlendirilir. Ancak cilt kusurları her yaşta gözlenebilir. (2)
  • Cilt kusurlarına eğilimli cilt bakımında en yaygın kullanılan bileşenler arasında salisilik asit ve benzoil peroksit yer alır. Salisilik asit; ölü cilt hücrelerinin gözeneklerden uzaklaştırılmasını sağlayan bir beta-hidroksi asittir. Özellikle komedonal yani siyah nokta ve beyaz nokta görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Benzoil peroksit ise cilt kusurlarına neden olan etkileri hedef alır.Cilt kusurları nedeniyle meydana gelen lekelerinin görünümünün azalmasına yardımcı olur. Hangi bileşenin cildiniz için uygun olduğu hakkında dermatologlardan yardım alabilirsiniz.
  • Cilt kusurları geçtikten sonra cilt kusurlarının olduğu bölgede koyu lekeler görülebilir. Bunun nedeni bu bölgede melanin üretiminin fazlalığından ileri gelir. Melanin, cilde doğal rengini veren bir pigmenttir. Cilt hücreleri daha fazla melanin sentezler. Özellikle koyu ten rengine sahip kişilerde cilt kusurları sonrası lekelenme daha sık yaşanabilir.
Message
Download Chrome