SPF
cosmetice-non-comedogenice-ten-curat-fara-acnee

Evde Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Yüz temizliği, günlük cilt bakımının belki de en önemli aşamasıdır. Bu aşamada cildi derinlemesine temizleyecek özellikte ve cilt tipine uygun ürünler seçmeye dikkat edilmelidir. Yağlı ciltler için, yağlı cilt bakımı ürünleri; kuru ciltler için kuru cilt bakımı ürünleri tercih edilmelidir.

Yüz bakımı rutini, ciltte kirliliğe neden olan çeşitli maddelerin su ya da yağ ile çözünmesini temel alır. Bu nedenle yağ bazlı temizleyiciler kullanılarak ciltteki sebum, kir, güneş koruyucu ürünler ve makyaj temizlenir. Daha sonra su bazlı temizleyici ürünlerden olan yüz yıkama jeli ya da yüz köpüğü kullanılarak cilt derinlemesine temizlendiği gibi pH dengesi de korunur. Önemli olan cilt temizleme jeli ürünlerinin yağlı ciltler için yüz temizleme jeli, karma ciltler için yüz temizleme jeli, kuru ciltler için yüz yıkama jeli gibi cilt tipine en uygun ürün olacak şekilde seçilmesidir.

Evde cilt temizliği yapılması için cilt makyajdan arındırılıp gözenekler açıldıktan sonra tonik kullanılarak gözeneklerin içinde biriken maddelerin çıkarılması sağlanır. Evde cilt bakımı prosedürünün son aşamasında cilt tipine uygun nemlendirici ürün kullanılarak cildin ve göz çevresinin nem ihtiyacı karşılanır.

Cilt Tipine Uygun Yüz Temizleme Önerileri

Cilt bakımı cildin temizlenmesi, arındırılması ve güçlendirilmesi için uygulanır. Cildin pürüzsüzlüğünün, sağlığının ve doğal ışıltısının korunması için cilt bakımı çok önemli olduğu için cilt bakımı rutini cildin tipine ve yapısına göre belirlenmelidir.

Normal ciltler için cilt bakımı rutini; cildin temizlenmesini, arındırılmasını ve nemlendirilmesini kapsar. Günlük cilt bakımı rutinine ek olarak haftada 1 ile 3 kez yüz maskesi uygulanabilir.

Kuru cilt tipine sahip olan kişilerin kullandığı ürünler cilde nazik davranan türde olmalıdır. Ciltteki rahatsızlık hissinin azaltılması için toniklerden yararlanılmalıdır. Aynı şekilde yoğun mineral ve nem takviyesi yapma özelliği bulunan maskeler kullanılmalıdır.

Karma ciltlerin cilt bakımı aşamasında temizleme jeli ya da köpüğü kullanılmalıdır. Nemlendirici seçimi titizlikle yapılmalıdır. Karma ciltlerde peeling ve yüz maskesi kullanımı da önerilir.

Yağlı ciltlerin yüz temizliği sürecinde mutlaka temizleme jeli kullanılmalıdır. Eğer gözeneklerdeki yağ, kir ve sebum kalıntıları arındırılmazsa farklı cilt sorunları meydana gelebilir. Cildin arındırılması ve yenilenme sürecinin hızlandırılması için peeling ürünlerinden yararlanılabilir.

Yüz Temizlemede En Çok Yapılan Hatalar/Yanlışlar

Yüz temizlemede en çok yapılan hata, cilt tipine uygun olmayan yanlış yüz temizleme ürünleri seçilmesidir. Cildin iyi tanınmaması nedeniyle yanlış ürünler seçilmesi ve kullanılması durumunda cildin zarar görmesi söz konusu olabilir. Yüz temizliği; yüz temizleme jeli, yüz yıkama köpüğü ve tonik gibi birçok farklı ürün kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bunun için öncelikle cilt tipi belirlenmelidir. Bu sayede cilde zarar vermeyecek doğru yüz temizleme ürünleri kullanılabilir. Aksi takdirde cildin asit yapısının bozulması başta olmak üzere farklı cilt sorunlarıyla karşı karşıya kalınabilir.

Yüzün günde iki kereden fazla yani sık yıkanması yüz temizlemede en çok yapılan yanlışlardan biridir. Cildin yalnızca sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez yıkanması yeterlidir. Cildin fazla yıkanması durumunda cildin doğal nem dengesi bozulabilir, cilt kuruyabilir ve yıpranabilir.

Yüzün sık yıkanması kadar hatalı olan diğer bir nokta ise yüzün az yıkanmasıdır. Çevresel faktörlerin ya da makyajın kalıntılarının giderilmesi, gözenekleri tıkanan ve yağlanan cildin temizlenmesi için sabah akşam yıkama yeterlidir. Cilt yeteri kadar yıkanmadığında fazla sebum ve kir birikmesi nedeniyle cilt problemleri oluşabilir.

Yaygın kanının aksine cilt temizliği sırasında sıcak su kullanmak cildin daha iyi arındırılmasını sağlamaz. Sıcak su kullanmak cildin yağ dengesini bozarak cildi kurutur. Kuruluk cilt kırışıklıklarına ve farklı cilt sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biridir. Ilık suyla cildin daha sıkı olması sağlanabilir.

Yüz yıkarken cildin ovalanması ya da bastırılarak temizlenmeye çalışılması cildin daha iyi temizlenmesini sağlamadığı gibi cildin tahriş olmasına yol açabilir.

Doğru bilinerek yapılan diğer bir yanlış yüz yıkandıktan sonra yüzün, havlu iyice bastırılarak kurulanmasıdır. Bu aşamada havlunun bakteriler barındıracağı göz önünde bulundurulması kağıt havlu ile ıslaklık hafifçe alındıktan sonra cildin nemi kendi kendine emmesi beklenmelidir. Bu sayede cildin nem dengesinin korunması sağlanarak kırışıklık oluşması engellenebilir.

Yüz Temizleme Adımları

Cilt bakımı; kuru cilt, yağlı cilt ve diğer cilt tiplerine uygun ürünler seçilerek yapılmalıdır. Cilt bakım ürünlerinden en yüksek verimin alınabilmesi için ilk adım cildin derinlemesine temizlenmesi olmalıdır. Yağlı ciltler için CeraVe Köpüren Temizleyici, kuru ciltler için CeraVe Nemlendiren Temizleyici ürünleri; zengin içerikleri sayesinde cildi nazikçe ve kurutmadan temizler. Aynı zamanda koruyucu cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olur. Cilt fazla yağdan ve makyaj kalıntılarından kurtarılarak temizleme işlemi sağlanır. Cilt arındırılarak gözenekler temizlenmiş olur. Yağlı ciltler için temizleme jeli ya da diğer cilt tipleri için özel olarak geliştirilen yüz temizleme jellerinin kullanımı yüz yağlanması gibi sorunların giderilmesini sağlar.

Tonik kullanımı birçok kadının yüz temizleme sürecinde atladığı adımlardan biridir. Oysaki temizlik aşamasından sonra tonik uygulanması, temizliğin derinlere ulaşmasını sağlayarak cilt temizliğini tamamlar. Tonik, yüz temizleme jeli ile açılan gözeneklerin arasından derinin daha alt katmanlarına iner ve mükemmel bir temizlik elde etme imkânı verir. Böylece gözeneklerin temizlenmemesinden kaynaklanabilecek fazla yağlanma sorunları önlenebilir.

Cilt yapısı kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden cilt ihtiyaçları da doğal olarak farklılaşır. Buna bağlı olarak yüzün belirli bölgelerinde sorunlar görülebilir. Bu durumda lokal temizlik yapılmalı ve sorunu gidermeye yönelik özel ürünler uygulanmalıdır. Bu aşamadan sonra 5 dakika kadar beklenerek bir sonraki aşamaya geçilebilir.

Yüksek konsantrasyona sahip bir ürün olan serumların en önemli özelliği, bir sonraki adımda uygulanacak olan nemlendiricinin cilt tarafından çok hızlı bir şekilde emilmesini sağlamasıdır. Serum uygulamasının ardından cilt parlaklık kazanır. Düzenli serum kullanımıyla ciltteki ince çizgilerde ve kırışıklıklarda azalma görülür. İçeriğinde farklı vitaminler ve bitkisel karışımlar bulunan serumlar cildi nemlendirmeye yardımcı olurken aynı zamanda ciltteki ton eşitsizliklerinin dengelenmesine de katkıda bulunur.

Cilt tipine göre seçilen nemlendirici, serumdan sonra cilde uygulanır. Cildin sürekli nem ihtiyacının olması, nemlendirici seçiminin öneminin altındaki temel nedendir. Bu aşamada nemlendirici yüzün yanı sıra boyun bölgesine de sürülebilir.

Cilt bakımının son adımı olan göz çevresi bakımı, yüzün en hassas bölgesinin göz çevresi olması nedeniyle çok önemlidir. Göz çevresi en küçük değişikliklerden dahi kolayca etkilenebilir. Ayrıca yaş almaya bağlı olarak gelişen yüz kırışıklıkları ilk olarak göz çevresinde meydana gelir. Bu nedenle göz çevresi bakımı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Göz çevresindeki deri ve damarlar çok incedir. Ayrıca damarlar deriye çok daha yakın bir konumdadır. Bu nedenle göz çevresindeki ince çizgilerin ve kırışıklık belirtilerinin giderilmesi, nem dengesinin sağlanması için doğru göz bakım kremi kullanımı çok önemlidir.

Message
Download Chrome